Eğitici Bilgiler

Yanlış: Kötü huylu kemik tümörlerinde hastanın uzvunu (kolunu-bacağını) kaybetmesi kaçınılmazdır. Bu tümörlerin kesin tedavisi amputasyon yani uzvun kesilmesidir.
Doğru: Kötü huylu kemik tümörlerinde doğru yaklaşımla uzvun kurtarılması hemen hemen her zaman mümkündür. Günümüzde doğru kişiler tarafından, doğru yerde ve doğru yöntemlerle uygulanan tedavide uzvun kesilmesi çok istisnai bir durumdur.

Yanlış: Kötü huylu kemik tümörlerinde hastanın kaybedilmesi kaçınılmazdır.
Doğru: Günümüzde doğru kişiler tarafından, doğru yerde ve doğru yöntemlerle tedavi edildiği takdirde en ölümcül kemik tümörlerinde dahi hastaların yaklaşık % 60’ı uzvu ile birlikte yaşamına devam edebilir. Bu konuda deneyimi olmayan hekimler tarafından yapılan yanlış veya yetersiz tedavilerde sağkalım oranı hızla düşmektedir.

Yanlış: Kemik tümörleri tüm ortopedistler tarafından tedavi edilebilir.
Doğru: Kemik tümörleri, bu konuda deneyimi olmayan hekimler tarafından tedavi edildiği takdirde -tümörün cinsine göre- tümörün nüks etmesi, uzvun kaybedilmesi, tümörün vücudun başka yerlerine sıçraması ve yaşamın kaybedilmesi gibi riskler ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden kemik tümörleri, özellikle ortopedik onkoloji ile, yani kemik ve yumuşak doku tümörleri ile uğraşan ortopedistler tarafından tedavi edilmelidir.

Yanlış: Ortopedistler, yalnızca kol ve bacaktaki kitlelerin tedavisi ile uğraşır.
Doğru: Bu dokular, baş bölgesi dahil tüm vücutta bulunmakla beraber kas-iskelet sistemi tümörleriyle uğraşan hekimler, uzuvlardaki, leğen kemiği çevresindeki, boyun-sırt-bel bölgesindeki, göğüs kafesi ve karın duvarındaki kitlelerin tedavisi ile uğraşırlar.

Yanlış: Normal röntgen, çağın gerisinde kalmış bir görüntüleme yöntemidir. Kemik tümörlerinin teşhisi için asıl önemli tetkikler MR(emar) ve tomografidir.
Doğru: Normal röntgen filmi çekilmeden ileri tetkiklere geçilirse kolaylıkla tanı konabilecek durumlarda bile hem doktorun hem de hastanın aklını karıştıracak bulgulara ulaşılabilir; röntgendeki çok önemli ipuçları kaçırılabilir. Kemik tümörü şüphesi bulunan durumlarda her zaman öncelikli tetkik “normal röntgen filmi”dir.

Yanlış: Kemik tümörü şüphesi olan hasta, ilk gören hekim tarafından biyopsisi yapıldıktan sonra özellikle kemik tümörleriyle uğraşan bir hekime yönlendirilmelidir.
Doğru: Kemik tümörlerinin tedavisinde biyopsi, tedavi sürecinin bir parçasıdır. Uygunsuz yapılan bir biyopsi, tedavinin başarı şansını düşürür. Biyopsi mutlaka asıl tedaviyi uygulayacak hekim tarafından veya onun gözetiminde yapılmalıdır.

Yanlış: Biyopsi yapmak tümörün büyümesine ve yayılmasına yol açar.
Doğru: Biyopsi, doğru teknikle yapıldığı zaman tümörün büyümesine, yayılmasına yol açmaz. Uygunsuz şekilde yapılan biyopsi, tümörün etrafa dağılmasına yol açabilir ve uzvu kurtarmak imkansız hale gelebilir.

Yanlış: Kemik tümöründen iğne ile biyopsi yapılamaz. Mutlaka ameliyat ile (açık) biyopsi yapmak gerekir.
Doğru: Bu konuda deneyimli bir hekim hemen hemen tüm kemik tümörlerinden iğne ile yeterli miktarda parça alabilir. İğne biyopsisinin avantajı, çok daha az miktarda sağlam dokunun tümör hücreleri ile kirlenmesine yol açmasıdır.


Muayene Talep Formu

Listemize kaydolun, duyurularımızdan haberdar olun.

Bilgilerimi Güncelle

Şifremi Güncelle